Cena paneli fotowoltaicznych zależy od tego, ile watów mogą wygenerować oraz od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

Na przykład panele monokrystaliczne mogą wytwarzać o 15-25% więcej energii niż inne modele, z dodatkową zaletą, że mają dłuższą żywotność. Minusem jest to, że są nieco droższe. Jeśli dom potrzebuje co najmniej 3 kW na pokrycie zużycia energii w określonych godzinach dnia, będzie potrzebować co najmniej 6 paneli o mocy 450 watów. Koszt zakupu tych paneli fotowoltaicznych wyniesie około 6tys złotych (bez podatków).

Jeśli chcesz pokryć maksymalne zapotrzebowanie na energię ze swoją instalacją fotowoltaiczną, aby umożliwić średnie zużycie 4,4 kW, musisz zainstalować dziesięć paneli 450 W i zainwestować około 10tys złotych, nie zapominając o dodatkowych kosztach montażu, konstrukcji i podatkach.

Nie możemy zapominać, że systemy energii słonecznej to nie tylko szereg paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu

Ten rodzaj instalacji wymaga innych elementów, takich jak falownik, który jest niezbędny do zamiany prądu stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny do oświetlenia domu lub zasilania urządzeń gospodarstwa domowego.

Inwertery słoneczne kosztują od 4000 do 8000 złotych za jednostkę, w zależności od ich mocy wyjściowej lub typu falownika. Oprócz tego, w izolowanych instalacjach, będziesz również musiał mieć zainstalowane baterie do przechowywania nadwyżki wytworzonej energii.

Jak obliczyć średnią cenę systemu fotowoltaicznego

Aby obliczyć cenę instalacji fotowoltaicznej do kosztu paneli musimy doliczyć falowniki, baterie, koszt innych materiałów takich jak okablowanie, konstrukcje do montażu paneli, licznik dwukierunkowy do monitorowania ile produkujemy energii, a także koszty pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, całkowitą cenę instalacji fotowoltaicznej możemy podzielić na te przybliżone wartości procentowe:

Panele fotowoltaiczne: 30%

Falownik: 25%

Baterie: 20%

Konstrukcje, wsporniki i okablowanie: 10%

Wykwalifikowana siła robocza techników: 15%

Ostateczną cenę można obniżyć, jeśli uwzględnimy różne dotacje na realizację instalacji fotowoltaicznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie fotowoltaika w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *