Nowoczesne lampy solarne to coś więcej niż atrakcyjny gadżet na przydomowy taras czy ogród. Te wysoce wydajne ekosystemy z pełną mocą oświetlą dom, ulicę miejską, posesję lub parking. Jak działają ledowe lampy solarne i dlaczego warto wykorzystać tę technologię jako podstawowe źródło światła?
Jak działają ledowe lampy solarne?
Dzięki sile natury i nowoczesnej technologii ledowe lampy solarne emitują światło pozyskiwane w naturalny sposób. Jednym z nich jest fotowoltaika — popularny i praktyczny system zasilania znany pod hasłem OZE, to jest Energia Odnawialna. Lampy słoneczne działają w przybliżony sposób. Przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych przymocowanych do opraw. Promienie słoneczne padają na płaską powierzchnię panelu, tworząc napięcie w wyniku reakcji elementów w ogniwie fotowoltaicznym. Najmniejsze jednostki fotonów stykają się z płytką krzemową, która znajduje się na górnej warstwie komórki, uwalniając znajdujące się tam nadmiarowe elektrony. Ich ruch generuje napięcie.
Energia uzyskana w ciągu dnia jest magazynowana w bateriach wewnątrz lamp słonecznych. Dzięki nim możliwe jest uruchomienie urządzenia po zmroku. Czujnik zmierzchu w urządzeniu włącza światła, gdy poziom światła dziennego spada poniżej ustawionego zakresu. Lampy solarne nie wymagają podłączenia do sieci, są samowystarczalne i skutecznie regulują magazynowaną i przetwarzaną energię.
Solarne lampy LED do ogrodu i ich zalety
Nowoczesne lampy solarne są jednym z dowodów na to, że można połączyć ekonomię i ekologię. Ich sposób działania sprawia, że tego typu systemy oświetleniowe są nie tylko popularne do zastosowań domowych, ale także stanowią atrakcyjną opcję dla inwestorów komercyjnych. Bez wątpienia największą popularnością cieszą się solarne lampy LED do ogrodu. Skąd wziął się tak duży popyt na tego typu oświetlenie?
Wśród zalet lamp solarnych można wymienić:
- ekologiczne i bezemisyjne użytkowanie,
- bardzo łatwą instalację bez kabli i podłączenia do sieci energetycznej,
- oszczędności na rachunkach za prąd,
- ciepłe światło, które nie męczy oczu,
- długie godziny pracy i możliwość dostosowania sprzętu do indywidualnych potrzeb,
- elegancki i ponadczasowy wygląd,
- wszechstronne zastosowanie: w ogrodzie, do oświetlenia posesji, chodnika czy zastosowań komercyjnych,
- bezobsługowe użytkowanie i zdalne sterowanie,
- wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne,
- posiadanie certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo użytkowania.