Tynk elewacyjny to przysłowiowa kropka nad i w wykończeniu domu. Warto gruntownie przemyśleć, na jaką kolorystykę postawić, ponieważ dobrze położony tynk wytrzyma przynajmniej kilkanaście lat. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając kolor tynku na swoją elewację.
Tynki elewacyjne – najpopularniejsze kolory
Największym powodzeniem cieszą się tynki elewacyjne w odcieniach beżu i szarości. Te pierwsze wybierają właściciele domów o nowoczesnej bryle. Będą pasować także wtedy, gdy dach i rynny domu są czarne, a w podobnej kolorystyce utrzymana jest stolarka drzwiowo-okienna. Tynk elewacyjny zbliżony kolorystyką do betonu nie zestarzeje się zbyt szybko. Nawet jeśli dom otoczony jest polami lub znajduje się przy ruchliwej ulicy, kurz na elewacji nie będzie rzucać się w oczy.
Tynki w odcieniach beżu i brązu najlepiej wyglądają na domach o klasycznej bryle, np. utrzymanych w klimacie dworku lub parterowych z użytkowym poddaszem. Aby zachować spójność kolorystyczną, elementy wykończeniowe powinny mieć podobne barwy (np. brązowa dachówka, okna w kolorze drewna).
Ciemne czy jasne kolory tynku?
Producenci tynków elewacyjnych odradzają stosowanie na całym budynku tynku w ciemnym kolorze. Po pierwsze taki dom wizualnie nie będzie prezentować się najlepiej. Po drugie zaś pod wpływem słońca ciemna ściana będzie się mocno nagrzewać, co może skutkować pojawianiem się plam, odkształceń i pęknięć na elewacji.
W przypadku jasnych odcieni nie ma tego rodzaju problemu. Co więcej, wszyscy ci, którzy nie mogą zdecydować się na kolor elewacji, powinni właśnie szukać wśród jasnych, bezpiecznych kolorów.
Wielkość budynku a kolor tynku elewacyjnego
Niewielki dom lepiej prezentować się będzie wtedy, gdy tynk elewacyjny będzie jasny. To sprawi, że budynek optycznie będzie wydawać się większy. Ciemny kolor tynku może przytłoczyć już i tak niewysoką bryłę. Dom będzie też wydawać się wyższy, gdy górna warstwa tynku będzie jaśniejsza od tej na dole.
Wybór tynku a aranżacja otoczenia
Choć nie istnieją przepisy, według których należy dopasować stylistycznie swój dom i jego otoczenie do okolicy, najlepiej wziąć to pod uwagę. Na osiedlu klasycznych domów jednorodzinnych czerwona, czy zielona elewacja może wywołać efekt śmieszności. Choć zawsze można powiedzieć „Wolnoć Tomku w swoim domku”, to jednak lepiej dwa razy przemyśleć swój wybór. Najczęściej na budynku kładzie się tynk w dwóch kolorach: niech ten dominujący pasuje do otoczenia, a podkreślający kształt bryły pozwoli się wyróżnić!
Kolor elewacji może zdecydować o tym, jak finalnie prezentować będzie się dom. Poza kolorem dachu, drzwi i okien to właśnie tynk elewacyjny podkreśla charakter zabudowania.