Przy obecnych cenach energii, wszyscy starają się eliminować straty ciepła w swoich domach. To czyni je bardziej ekonomicznymi i gwarantuje, że rachunki za ogrzewanie będą niższe. Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością jest montaż płyt PIR na suficie od wewnątrz.

Czym są płyty PIR do ociepleń?

Płyty poliizocyjanuratowe, czyli PIR, są materiałem do ociepleń, który ma niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) wynoszącym około 0,022 W/mK. Wykonywane są z jednego z rodzajów pianki poliuretanowej, która ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. To materiał sprawdzony i bezpieczny.

Takie płyty mogą mieć grubość od 20 do 250mm. Występują w dwóch standardowych wymiarach 1200 × 2400 mm oraz 1200 × 600 mm. Można je docinać samodzielnie lub kupić w wymiarze wykonanym na specjalne zamówienie.

Płyty PIR wykorzystywane są do ocieplania dachów skośnych, strychów i poddaszy, a także ścian i stropów. Z uwagi na ich wysoką wytrzymałość, można stosować je również do izolacji piwnic, fundamentów oraz podłóg.

Jak wykonać ocieplenie sufitu z płyt PIR?

Płyty PIR są sztywne i bardzo łatwo się je układa. Mogą być montowane bezpośrednio do krokwi lub na wykonanym wcześniej stelażu. Używa się do tego wkrętów montażowych. Warto wybrać takie, które przeznaczone są do płyt poliizocyjanuratowych, by uniknąć strat ciepła w miejscu połączenia płyty z krokwią lub stelażem.

Przestrzeń pomiędzy płytami należy uszczelnić pianką poliuretanową. W przypadku, kiedy płyty montowane są na krokwiach lub na stelażu połączenia pomiędzy nimi należy zabezpieczyć dodatkowo taśmą izolacyjną aluminiową przeznaczoną do płyt.

Ocieplanie sufitu od wewnątrz przy pomocy płyt PIR możliwe jest zarówno w przypadku nowych budynków, jak i tych, które są już zamieszkałe. Z tego rozwiązania często korzystają właściciele domów, którzy adaptują strych i chcą zrobić na nim dodatkową przestrzeń do mieszkania.

Zalety ocieplenia sufitu płytami

Płyta PIR z uwagi na swoją strukturę i rozmiar ułatwia zamontowanie sufitu podwieszanego. W dużej mierze to z tego powodu wiele osób decyduje się na montaż płyt PIR na suficie na poddaszu. Płyty nie wchłaniają wody, co stanowi ich ogromną przewagę nad wełną mineralną. Poza tym mają również właściwości wygłuszające. To z kolei przydaje się szczególnie wtedy, gdy dach pokryty jest blachą, która powoduje hałas przy deszczowej pogodzie.

Płyty PIR mają lepsze właściwości termoizolacyjne od wykorzystywanego najczęściej styropianu. Ocieplanie sufitu od wewnątrz przy pomocy płyt jest korzystniejsze także ze względów bezpieczeństwa. Płyty PIR są niepalne, a styropian, choć ma właściwości samogaszące, będzie skapywać z sufit i powodować dodatkowe zniszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *