Dywany działają jak gigantyczne filtry, które zatrzymują kurz, brud i alergeny. W związku z tym należy je regularnie czyścić, aby nie stały się domem dla pleśni, szkodników, grzybów i innych alergenów. Te alergeny mogą wpływać na jakość powietrza w Twoim domu. Jednak konwencjonalna metoda czyszczenia dywanu przy użyciu produktów chemicznych może być toksyczna dla ludzi i zwierząt oraz szkodliwa dla środowiska.

Stare dobre odkurzanie

Chociaż powszechnie mówi się, że odkurzanie nie jest skuteczne jako długotrwałe rozwiązanie do czyszczenia dywanów, nadal zajmuje się usuwaniem kurzu i brudu z powierzchni tkaniny dywanowej. Nie ma też negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto regularne odkurzanie zmniejszy częstotliwość korzystania z innych technik sprzątania.

Czyszczenie odciągu gorącej wody

Ta metoda jest również znana jako czyszczenie parą. Ale odkładając na bok fantazyjną nazwę, ekstrakcja gorącą wodą polega na użyciu gorącej wody do czyszczenia dywanu. Gorąca woda pod wysokim ciśnieniem pozwala lepiej wniknąć we włókna dywanu, aby usunąć głęboko osadzone zarazki i brud. Może to być również kombinowany środek czyszczący. Musisz jednak uważać, aby środek czyszczący, którego używasz, był przyjazny dla środowiska.

Domowe rozwiązania do czyszczenia dywanów

Jeśli nie ufasz tym środkom czyszczącym, które schodzisz z półki w lokalnym sklepie, możesz zrobić swoje, używając składników, które są łatwo dostępne w Twojej kuchni. To nie tylko oszczędza koszty, ale także gwarantuje, że nie używasz niczego, co szkodzi środowisku. Możesz przygotować prosty roztwór czyszczący, który usuwa plamy z mieszanki wody i octu. Możesz nakładać go bezpośrednio na plamy i spłukiwać ciepłą wodą. W przypadku mocniejszych plam mieszanka boraksu, octu i boraksu jest tak samo skuteczna, jak każde inne fabryczne rozwiązanie bez śladu chemicznego. A jeśli masz do czynienia z plamami organicznymi, możesz spróbować polać dywan wodą sodową i odkurzyć ją po kilku godzinach lub następnego ranka.

Czyszczenie dywanów ciekłym dwutlenkiem węgla

Dwutlenek węgla jest nietoksyczny i może występować zarówno w postaci ciekłej, jak i gazowej. Płynna forma CO2 jest często używana do czyszczenia dywanów na sucho. Możesz połączyć go z ekologicznym detergentem wykonanym z naturalnych składników. Kolejną ważną zaletą tej techniki jest możliwość recyklingu dwutlenku węgla po użyciu, co czyni ją dość zrównoważoną.

Ręczne trzepanie dywanu

Chociaż jest to staromodna technika czyszczenia dywanów, nadal sprawdza się w przypadku czyszczenia dywanów bez użycia jakichkolwiek chemikaliów. Ta technika jest dokładnie taka, jak się wydaje. Polega na uderzaniu dywanu kijem lub czymkolwiek innym, aby pozbyć się nagromadzonego kurzu. Jest to jednak trudne i energochłonne, ale nadal działa, jeśli jesteś gotowy na wyzwanie.

Rozpuszczalnik organiczny

Rozpuszczalniki organiczne są w dużej mierze chemicznie obojętne i biodegradowalne. Oznacza to, że korzystanie z nich będzie miało niewielki lub żaden negatywny wpływ na środowisko. Kup rozwiązanie czyszczące na bazie węglowodorów, aby złagodzić obawy o przyjazność dla środowiska konwencjonalnych sprayów chemicznych.

Czyszczenie dywanów na sucho

Jest to technika czyszczenia dywanów o niskiej zawartości wilgoci, która jest powszechnie preferowana, ponieważ jest szybka i wygodna. W przeciwieństwie do zwykłego czyszczenia parą, nie musisz czekać, aż dywan wyschnie. Używany jest silny środek czyszczący, a następnie odkurzany z dywanu. Istnieją różne produkty przeznaczone do tego celu, a jeśli chcesz, możesz przygotować własny środek do czyszczenia na sucho, używając prostych składników.

Środki do czyszczenia dywanów

To prawda, że ​​na rynku jest wiele chemicznych środków do czyszczenia dywanów, które są szkodliwe dla środowiska. Niemniej jednak pojawiła się nowa fala produktów ekologicznych, które są również przyjazne dla środowiska. Te środki czyszczące zawierają naturalne składniki zamiast żrących chemikaliów, dzięki czemu nie pozostawiają szkodliwych pozostałości na dywanie. Najlepiej wybierać produkty czyszczące, które posiadają odpowiednie certyfikaty.

Wniosek

Powyższe to niektóre z prostych, ale sprawdzonych w czasie naturalnych technik czyszczenia dywanu. Wspaniale jest być świadomym wpływu swojej działalności na środowisko, a przestrzeganie powyższych wskazówek zapewnia utrzymanie czyszczenia dywanów bez szkody dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *