Specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w instalacjach C.O. noszą nieraz dość ciekawe nazwy. Filtroodmulnik z układem magnetycznym jest jednym z nich. Sprawdźmy, na czym polega jego działanie i dlaczego jego obecność jest tak ważna w instalacjach centralnego ogrzewania.

Instalacje C.O. – jak zapewnić ich drożność?

Instalacje centralnego ogrzewania są w toku eksploatacji, narażone na szereg zagrożeń. Chyba największym z nich jest ryzyko utraty drożności. Wszystko przez zalegający muł, w skład którego wchodzą:

  • zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie,
  • związki wapnia i magnezu,
  • resztki metalu, rdzy itd.

Co ciekawe, zdecydowaną większość tych osadów stanowią związki metalu, które nadal pozostają ferromagnetykami. Ma to istotne znaczenie w kontekście tego, czym jest filtroodmulnik magnetyczny.

Jak działa filtroodmulnik?

Od strony technicznej zasada działania filtroodmulnika jest bardzo prosta. Jest to element, który składa się z otworu wejściowego i wyjściowego. Krążąca w instalacji C.O. woda wpływa pod dużym ciśnieniem do elementu, który (dzięki obecności specjalnego kolanka) zniekształca sposób jej przepływu. W ten sposób cząsteczki zanieczyszczeń wpadają w chaotyczny ruch, a ich prędkość względem statycznej instalacji spada kilkukrotnie.

Rola filtroodmulnika polega na:

  • usunięciu zanieczyszczeń paramagnetycznych i diamagnetycznych za pomocą filtra mechanicznego,
  • usunięciu cząsteczek powietrza i odprowadzaniu ich do odpowietrznika,
  • zebraniu cząsteczek ferromagnetycznych poprzez zastosowanie specjalnego elektromagnesu.

Dlaczego warto korzystać z filtroodmulnika?

Filtroodmulnik magnetyczny to urządzenie, które jest bardzo skuteczne w usuwaniu znacznej części różnego rodzaju osadów. Dzięki zastosowaniu pola elektromagnetycznego może on przechwycić nawet rozpędzone cząstki zanieczyszczeń ferromagnetycznych o relatywnie małej masie. Poza tym urządzenie usuwa również wiele innych cząstek stałych, które nie są podatne na działanie pola elektromagnetycznego lub magnetycznego. Jednocześnie trzeba pamiętać, że związki żelaza stanowią często nawet 50 procent wszystkich zanieczyszczeń, jakie powstają w rurach centralnego ogrzewania. Oznacza to, że poprawnie eksploatowany filtroodmulnik magnetyczny może wydłużyć czas eksploatacji rur nawet o kilkadziesiąt procent. Pamiętajmy też, że urządzenie może również działać pomocniczo jako odpowietrznik do C.O., gdyż w jego górnej części znajduje się zawór odprowadzający gazy.

Reasumując, filtroodmulnik to rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku intensywnie eksploatowanych sieci grzewczych systemu centralnego ogrzewania. Dzięki niemu można efektywnie wydłużyć czas ich eksploatacji i obniżać koszty energii niezbędnej do podgrzania wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *