Czyste powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, a także przestrzeniach biurowych czy sportowych to niezwykle istotna kwestia pozwalająca na zapewnienie komfortowych oraz zdrowych warunków do spędzania czasu. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań wykorzystywanych w tym celu jest wentylator dachowy, który umożliwia odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia. Sprawdź, czym są wentylatory dachowe i jak wygląd ich montaż!

Czym jest wentylator dachowy?

Wentylatory dachowe to urządzenia przepływowe montowane na dachu, które przeznaczone są do integracji z wyciągowymi systemami wentylacyjnymi. Stanowią one skuteczne rozwiązanie pozwalające na poprawę ciągu powietrza, a także zapewnienie skutecznego odprowadzania wilgoci, oparów oraz zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz.

Montaż wentylatora dachowego – jak wygląda?

Wentylatory dachowe to urządzenia wykorzystywane w instalacjach wentylacyjnych, których montaż nie wymaga wygospodarowywanie dodatkowej przestrzeni w domu – montaż wentylatora domowego opiera się bowiem na zamocowaniu go na odpowiednio przygotowanym dachu lub kominie, a także zabezpieczaniu przed opadami atmosferycznymi czy działaniem wiatru. Jest to kluczowe zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników budynku, jak i ludzi znajdujących się w jego otoczeniu.

W zależności od stosowanego sposoby montażu, wentylatory dachowe można podzielić na trzy zasadnicze typy, jakimi są:

  • wentylatory dachowe kominowe zawierające w zestawie płytę montażową, czyli rozwiązanie przeznaczone do montażu na kominach i dachach płaskich;
  • wentylatory dachowe połaciowe na dachy skośne, których montaż wymagają zastosowania przejścia dachowego dostosowanego do rodzaju pokrycia dachu. Wentylatory połaciowe mogą być montowane także na dachach płaskich przy zastosowaniu odpowiedniego przejścia dachowego;
  • wentylatory dachowe stożkowe dedykowane do montażu na płaskich pokryciach lub ścianach.

Wentylatory dachowe i ich zastosowanie w budownictwie

Urządzenia wentylacyjne, jakimi są wentylatory dachowe to popularne rozwiązane, które wykorzystywane jest zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i budynkach gospodarczych, biurowcach czy przedsiębiorstwach produkcyjnych. Montaż wentylatora dachowego sprawdza się bowiem doskonale podczas tworzenia mechanicznych systemów wentylacyjnych. Jednak rozwiązanie to coraz częściej znajduje swoje zastosowanie jako dodatkowy element odpowietrzający, którego zadaniem jest wspomaganie wentylacji grawitacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *