Grzejnik konwektorowy to interesująca alternatywa dla pozostałych systemów grzewczych. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku gdy zależy nam na dogrzaniu wybranego pomieszczenia w chłodniejsze dni. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów grzejników konwektorowych. Choć różnią się one budową, wydajnością, czy energooszczędnością to łączy je funkcjonalność i fakt, że są w stanie w stosunkowo krótkim czasie ogrzać zarówno pojedynczy pokój, jak i mieszkanie.
Rodzaje grzejników elektrycznych
Obecnie w sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów grzejników konwektorowych, lecz do tych najpopularniejszych należy grzejnik konwektorowy oraz olejowy. Czym się od siebie różnią?
- Grzejnik konwektorowy to grzejnik, który charakteryzuje się niewielkimi gabarytami oraz łatwością przenoszenia w wybrane przez nas miejsce. Jego budowa jest minimalistyczna i składa się zwykle z grzałki oraz płytki grzewczej. Ogrzewa pomieszczenie na zasadzie konwekcji, za pomocą której ciepłe powietrze przekazywane jest do pomieszczenia a zimne zasysane w celu jego ogrzania. Grzejnik ten doskonale sprawdzi się, gdy potrzebujemy ogrzać niewielkie pomieszczenie, a jego niewątpliwym atutem jest niska cena. Niestety nie sprawdzi się on w mieszkaniu, w którym mieszkają alergicy lub małe dzieci, ponieważ roznosi kurz i roztocze. Grzejnik tego typu może także niekorzystnie wpłynąć na nasze rachunki za prąd, ponieważ jeśli zależy nam na utrzymaniu bez przerwy wyższej temperatury w pomieszczeniu, to grzejnik powinien być na stałe podłączony do gniazdka elektrycznego.
- Grzejnik elektryczny olejowy działa na zasadzie radiacji. Choć nagrzewa się dłużej od grzejnika konwektorowego, to jednocześnie dłużej utrzymuje ciepło po wyłączeniu, dzięki czemu lepiej sprawdzi się w przypadku, gdy zależy nam na długotrwałym ogrzaniu pomieszczenia. Jest on także tańszy w eksploatacji, ponieważ działa wyłącznie podczas nagrzewania się oleju i wyłącza się do czasu ponownego uruchomienia. Grzejnik ten sprawdzi się przy ogrzewaniu większych pomieszczeń, jednak ze względu na pokaźne gabaryty nie jest jednocześnie zbyt mobilny.
Grzejnik elektryczny a termostat
Decydując się na zakup grzejnika konwektorowego, warto zwrócić uwagę, żeby posiadał on termostat. Umożliwia on precyzyjną regulację temperatury, dzięki czemu automatycznie wyłączy się w przypadku jej osiągnięcia, a także włączy, gdy spadnie poniżej. Jest to rozwiązanie energooszczędne pozwalające zaoszczędzić na opłatach za prąd.
Jaki jest koszt domowego grzejnika elektrycznego?
Ceny grzejniki konwektorowych zaczynają się od 100 złotych olejowych zaś od 300 w górę. Jednak przy dłuższym czasie eksploatacji grzejniki olejowe okazują się znacznie bardziej opłacalne. Jednak to od nas zależy ostateczna decyzja odnośnie do tego, na jakiego typu grzejnik elektryczny się zdecydujemy.