Większość z nas ma w kuchennej szafce woreczek sody oczyszczonej. Jest to jeden ze składników potrzebnych do przygotowania ciast i innych słodkich deserów. Okazuje się, że soda znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni — zobacz, do czego jeszcze może przydać się ten wszechstronny związek chemiczny.

Soda pochłania nieprzyjemne zapachy

Zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów — głównie z tego znana jest soda. Właściwości popularnego związku sprawiają, że znajduje on wiele zastosowań w każdym domu. Prawie każda pani domu chociaż raz w życiu zmagała się z intensywnym zapachem, którym przesiąknęły produkty umieszczone w lodówce. Potrawy często wchłaniają woń czosnku, wędlin lub dojrzewających serów. Na szczęście takim wypadkom łatwo zapobiec — wystarczy wsypać do pojemniczka odrobinę sodyoczyszczonej i postawić go na półce w lodówce. Związek pochłonie wszystkie intensywne zapachy, dzięki czemu pozostałe produkty będą bezpieczne. Przy pomocy sody można pozbyć się niechcianych aromatów z butów, pralki, czy kosza na śmieci.

Soda, naturalny środek czyszczący

Każdy, kto chociaż raz musiał czyścić piekarnik z zaschniętego tłuszczu, doskonale wie, jak frustrujące jest to zajęcie. Zacieki i przypalenia usuwa się bardzo trudno, dlatego warto wspomagać się domowymi sposobami. Najłatwiejszą metodą pozbycia się brudu jest wymieszanie wody i sody oczyszczonej. Na pół szklanki sody należy dodać około dwóch łyżek wody — tak, aby preparat miał konsystencję pasty. Mieszankę rozprowadza się po całej powierzchni piekarnika i zostawia na noc. Środek zmiękczy zaschnięte plamy, dzięki czemu usunięcie ich będzie o wiele łatwiejsze. Przy pomocy sody oczyszczonej można skutecznie wyczyścić między innymi:

  • plamy na dywanie lub kanapie,
  • srebrną zastawę,
  • zabrudzone fugi,
  • żelazko,
  • zmywarkę,
  • czajnik.

Co ciekawe, soda oczyszczona z dodatkiem octu i gorącej wody umożliwi odetkanie rur. Ten sam środek pomoże nam zwalczyć karaluchy i przyda się przy wielu innych pracach domowych.

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

Soda oczyszczona sprawdzi się jako zdrowy, naturalny nawóz do pomidorów. Spryskiwanie roślin roztworem tej substancji ochroni uprawę przed szkodnikami, pleśnią i grzybami. Przy pomocy sody można błyskawicznie wyczyścić narzędzia wykorzystywane do prac ogrodowych. Ten środek przyda się także do przemywania liści — dzięki temu rośliny łatwiej pobiorą z otoczenia niezbędne składniki odżywcze.

Gdzie dostępna jest soda oczyszczona? Sklep i inne miejsca sprzedające ten związek chemiczny

Kuchnia, dom, czy ogród — istnieje bardzo wiele zastosowań, w których doskonale sprawdza się soda oczyszczona sklep oraz lokalny biobazar to miejsca, gdzie najłatwiej jest kupić ten niezwykle praktyczny środek. Osoby szukające sody w większych opakowaniach i w korzystnej cenie powinny zapoznać się z ofertami sklepów internetowych, które oferują bardzo szeroki i zróżnicowany asortyment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *