Zadaniem ogrzewacza C. W. U. jest przekazanie ciepła z wody płynącej z kotła, do znajdującej się w nim wody. Zbiorniki C. W. U. doczekały się w ciągu ostatnich lat wielu modyfikacji technicznych. Popularne jeszcze do niedawna ogrzewacze wody z wężownicą zastępowane są pojemnikami dwupłaszczowymi. Co warto o nich wiedzieć?
Jak skonstruowany jest ogrzewacz C. W. U?
Pojemniki do ciepłej wody użytkowej są dostępne w różnych wariantach. Najprostsze z nich to ogrzewacze wody z wężownicą. Zbiorniki te wyposażone są w izolację (znajdującą się na ściankach) i otwory na zawór ciśnieniowy. Dodatkowo w osi zbiornika znajduje się wężownica (pojedyncza lub podwójna), która przekazuje ciepło z kotła do zbiornika. System ten jest najczęściej połączony z instalacją automatyki grzewczej, dzięki czemu użytkownik może sterować np. czasem pracy pompy c. w. u., aby jak najwięcej ciepła oddać do zbiornika. Nowsze ogrzewcze (np. dostępne w ofercie firmy Galmet) to konstrukcje dwupłaszczowe. Ciepła woda przepływa w ich wewnętrznym płaszczu, dzięki czemu wzrasta powierzchnia wymiany cieplnej.
Ogrzewacze Galmet
Oferowane przez firmę Galmet ogrzewacze wody posiadają szereg dodatkowych rozwiązań, których celem jest zwiększenie efektywności przekazywania ciepła i bezpieczeństwo użytkownika.
- Montaż grzałki. W ogrzewaczach firmy Galmet znajduje się specjalne gniazdo na grzałkę elektryczną. Dzięki temu zbiornik może ogrzewać wodę nawet wówczas, gdy zasilanie ciepłą wodą wężownicy (lub płaszcza) nie jest możliwe.
- Zawór bezpieczeństwa — to niezbędny element każdej instalacji grzewczej. Co prawda temperaturą wody w zbiorniku zarządza zwykle czujnik, ale w przypadku jego awarii i niekontrolowanego wzrostu ciśnienia zniszczeniu ulegnie awaryjny zawór ciśnieniowy.
- Pokrycie termoizolacyjne — to standardowy element każdego zbiornika C. W. U. Najczęściej jest nim specjalna, gruba warstwa poliuretanu, który do minimum ogranicza oddawanie ciepła ze zbiornika na zewnątrz.
Jaki zbiornik wybrać?
Dostępne w ofercie firmy Galmet ogrzewacze wody to zbiorniki o bardzo zróżnicowanych parametrach. Wybierając właściwy ogrzewacz, trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność i współprace z różnymi rodzajami kotłów. Dla typowej, 3 lub 4-osobowej rodziny, zbiornik o pojemności 120 litrów powinien wystarczyć. Warto też zwrócić uwagę na ogrzewacze, które współpracują z różnymi wariantami kotłów grzewczych.
Reasumując, zbiornik grzewczy do C. W. U. to serce systemu zaopatrywania budynku w ciepłą wodę. Dlatego przed jego zakupem warto wiedzieć coś na temat jego budowy i zastosowania.