Zadaniem ogrzewacza C. W. U. jest przekazanie ciepła z wody płynącej z kotła, do znajdującej się w nim wody. Zbiorniki C. W. U. doczekały się w ciągu ostatnich lat wielu modyfikacji technicznych. Popularne jeszcze do niedawna ogrzewacze wody z wężownicą zastępowane są pojemnikami dwupłaszczowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Jak skonstruowany jest ogrzewacz C. W. U?

Pojemniki do ciepłej wody użytkowej są dostępne w różnych wariantach. Najprostsze z nich to ogrzewacze wody z wężownicą. Zbiorniki te wyposażone są w izolację (znajdującą się na ściankach) i otwory na zawór ciśnieniowy. Dodatkowo w osi zbiornika znajduje się wężownica (pojedyncza lub podwójna), która przekazuje ciepło z kotła do zbiornika. System ten jest najczęściej połączony z instalacją automatyki grzewczej, dzięki czemu użytkownik może sterować np. czasem pracy pompy c. w. u., aby jak najwięcej ciepła oddać do zbiornika. Nowsze ogrzewcze (np. dostępne w ofercie firmy Galmet) to konstrukcje dwupłaszczowe. Ciepła woda przepływa w ich wewnętrznym płaszczu, dzięki czemu wzrasta powierzchnia wymiany cieplnej.

Ogrzewacze Galmet

Oferowane przez firmę Galmet ogrzewacze wody posiadają szereg dodatkowych rozwiązań, których celem jest zwiększenie efektywności przekazywania ciepła i bezpieczeństwo użytkownika.

  1. Montaż grzałki. W ogrzewaczach firmy Galmet znajduje się specjalne gniazdo na grzałkę elektryczną. Dzięki temu zbiornik może ogrzewać wodę nawet wówczas, gdy zasilanie ciepłą wodą wężownicy (lub płaszcza) nie jest możliwe.
  2. Zawór bezpieczeństwa — to niezbędny element każdej instalacji grzewczej. Co prawda temperaturą wody w zbiorniku zarządza zwykle czujnik, ale w przypadku jego awarii i niekontrolowanego wzrostu ciśnienia zniszczeniu ulegnie awaryjny zawór ciśnieniowy.
  3. Pokrycie termoizolacyjne — to standardowy element każdego zbiornika C. W. U. Najczęściej jest nim specjalna, gruba warstwa poliuretanu, który do minimum ogranicza oddawanie ciepła ze zbiornika na zewnątrz.

Jaki zbiornik wybrać?

Dostępne w ofercie firmy Galmet ogrzewacze wody to zbiorniki o bardzo zróżnicowanych parametrach. Wybierając właściwy ogrzewacz, trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność i współprace z różnymi rodzajami kotłów. Dla typowej, 3 lub 4-osobowej rodziny, zbiornik o pojemności 120 litrów powinien wystarczyć. Warto też zwrócić uwagę na ogrzewacze, które współpracują z różnymi wariantami kotłów grzewczych.

Reasumując, zbiornik grzewczy do C. W. U. to serce systemu zaopatrywania budynku w ciepłą wodę. Dlatego przed jego zakupem warto wiedzieć coś na temat jego budowy i zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *